ВИСТАВКОВИЙ ДЕБЮТ МУЗЕЮ

Роза Ауслендер. "Mutterland Wort" - "Слово - моя материзна".

Як уже було анонсовано на нашому сайті, 19 травня у Чернівцях в приміщенні однойменного кінотеатру пройшла офіційна церемонія відкриття виставки про життя і творчість німецькомовної поетеси Рози Ауслендер "Слово - моя материзна", організованої Чернівецьким музеєм історії та культури євреїв Буковини з нагоди 110-ї річниці від дня її народження.



За присутності численної публіки - представників єврейської громадськості, творчої інтелігенції міста, студентів, науковців, а також ЗМІ - офіційний старт виставці дав директор музею Микола Кушнір. У своєму вступному слові він відзначив непересічність події, зокрема у тому сенсі, що музей цією виставкою започатковує новий напрямок роботи - проведення тематичних короткотермінових виставок поза межами власних експозиційних площ.



Так само непересічною є й постать Рози Ауслендер. І як поетеси, чиє ім'я по праву належить до знакових в усій німецькомовній ліриці другої половини ХХ ст. І як єврейки, чий життєвий шлях був типовим для представників багатотисячного єврейства довоєнних Чернівців та Буковини, котрі під тиском історичних обставин назавжди покинули свою малу батьківщину, зберігаючи теплі почуття до неї у серцях або, як Роза Ауслендер, - у поетичному слові.
Повноти символізму події додала й та обставина, що проходила вона у колишньому єврейському Темплi, який на початку липня 1941 року був спалений нацистами, а відтак після війни перебудований у кінопалац. Незвичне сусідство виставки і сучасних голівудських блокбастерів пояснюється прагненням організаторів зробити її якомога ближчою до мешканців міста, і, в першу чергу, до молоді, яка має знати й шанувати традиції чернівецької полікультурності.



Після коротких вітальних слів представників організацій - співорганізаторів виставки Центру "Gedankendach" та "Perspectiv.east" з вітальною промовою від Чернівецької міської ради виступив тимчасово виконуючий функції міського голови, секретар міської ради Віталій Михайлішин. Цікавими й інформативними були виступи знавця німецькомовної літератури Буковини, перекладача, професора Чернівецького національного університету Петра Рихла і дослідниці творчості Рози Ауслендер, викладачки цього ж університету Оксани Матійчук. Зворушливою і потетично насиченою стала промова відомої української поетеси з Чернівців Тамари Севернюк, яка спеціально з цієї нагоди написала вірш.



Стосовно самої виставки, то її основу склали підбірка великоформатних чорно-білих світлин із зображенням поетеси в різні періоди її життя, біографічні тексти, вірші німецькою мовою, надані німецьким меморіальним фондом Рози Ауслендер у м. Дюссельдорф "Rose Ausländer Stiftung". Переклад текстів біографії та поезій, підготований організаторами, довершив побудову виставки. Таким чином, усі матеріали розмістилися на 10-ти великих і 4-х малих стендах. Ще один стенд із матеріалами про Розу Ауслендер з фондів місцевого архіву, так само був підготовлений власними силами музею. Композиційно виставкові стенди розміщені так, щоб створювалася ілюзія окремого цілісного простору - простору життя поетеси від її народження і до самої смерті.




Виставковi стенди


Цікавим доповненням церемонії відкриття стала прем'єрна демонстрація нового 90-хвилинного документального фільму про Розу Ауслендер, знятого у 2010 році німецькою режисеркою Катаріною Шуберт. Мова фільму - німецька. Однак для багатьох це не стало проблемою з огляду на знання їдишу - мови їхнього далекого дитинства, яку в період життя Рози Ауслендер у Чернівцях, у місті можна було почути навіть частіше, ніж німецьку.



Вставка триватиме до 31 травня. Ми очікуємо на активне відвідування мешканцями і гостями міста, адже підготовка до неї супроводжувалася активною інформаційною кампанією у засобах масової інформації та Інтернеті.